Event Categories

EnglishDeutschNederlandsPolskiSverigeΕλλάδαČeská republika
Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Kurs podstawowy Original Play

March 11/9:00 am - March 12/1:00 pm

Szkolenie dla nauczycieli, specjalistów pracujących z dziećmi w szkołach, przedszkolach, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, ośrodkach terapeutycznych, pracowników socjalnych, opiekunów pieczy zastępczej i innych specjalistów zajmujących się profesjonalną pomocą dzieciom i młodzieży.

Tematem wiodącym szkolenia będzie zapobieganie i bezpieczne, skuteczne radzenie sobie z trudnymi emocjami i zachowaniami dzieci, tj. konflikty, agresja, autoagresja, przemoc fizyczna, werbalna, wycofanie społ., lęki, problemy emocjonalne dzieci, problemy z adaptacją i integracją grupy.

Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę o tym jak poprzez zabawę pierwotną zapobiegać:

 • agresji,
 • konfliktom,
 • zjawisku wykluczenia społecznego wśród dzieci,
 • jak rozpoznawać sygnały świadczące o ryzyku wystąpienia agresji.

Uczestnicy szkolenia nabędą umiejętności:

 • bezpiecznego dla dziecka i dla siebie reagowania na trudne emocje i zachowania dzieci,
 • radzenia sobie z agresją i autoagresją dzieci,
 • wzmacniania poprzez zabawę pierwotną kondycji emocjonalnej dzieci,
 • redukowania lęków dziecięcych,
 • zwiększania zdolności adaptacyjnych dzieci,
 • wspierania dziecka w nawiązywaniu bezpiecznych relacji rówieśniczych,
 • wspierania potencjału rozwojowego dziecka,
 • zwiększają efektywność działań wychowawczych, opiekuńczych i terapeutycznych.

Udział w szkoleniu wpływa korzystnie na kondycję psychofizyczną uczestników, obniża napięcie psychofizyczne, zmniejsza poziom stresu i podatność na negatywny wpływ stresu zawodowego, korzystnie wpływa na samopoczucie i efektywność pracy nauczycieli i innych specjalistów pracujących z dziećmi.

11.03.23, godz. 9.00- 17.00 i
12.03.23, godz. 9.00- 13.00.

Zapisy i kontakt: jola@originalplay.pl; tel. 602 318 464.

 

Opis programu

Program szkolenia oparty jest na programie profilaktyczno- interwencyjnym Original Play, w  zakresie zapobiegania agresji, konfliktów i zjawiska wykluczenia społecznego, reagowania bez agresji na trudne emocje i zachowania dzieci oraz wspierania poprzez zabawę pierwotną rozwoju i procesu uczenia się dzieci. Prezentuje alternatywę dla agresji i przemocy, bez potrzeby użycia siły, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia własnej wartości i nie naruszaniu tego poczucia u innych. Wzbogaca kompetencje dorosłych w reagowaniu na agresję, przemoc i lęki dziecięce bez wchodzenia w mechanizmy obronne oparte na walce, czy działaniach w obronie własnej. Dostarcza umiejętności tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla wyrażenia agresji fizycznej, czy słownej, umożliwiając jednoczesne jej przekształcenie.
Szkolenie ma charakter warsztatowy.

W części teoretycznej poruszone są zagadnienia:

 • Zabawa kulturowa- zabawa pierwotna (Zapoznanie z ideą Original Play).
 • Postawy, schematy reagowania i ich wpływ na funkcjonowanie dziecka.]
 • Alternatywne sposoby reagowania poza schematem walki i lęków (Istota zabawy pierwotnej).

Część praktyczna szkolenia oparta jest na ćwiczeniach, pracy z ciałem i emocjami.

Ćwiczenia pomagają uczestnikom rozpoznawać sygnały płynące z ciała i przewzorować schematy reagowania oparte na walce i lękach w schematy oparte na poczuciu bezpieczeństwa. Doświadczanie zabawy pierwotnej jest praktyką uważności, która pomaga zakotwiczyć się w teraźniejszości i odtworzyć w sobie umiejętność doświadczania bezpieczeństwa, odprężenia i prawdziwej wzajemności. Jest okazją do wglądu we własne emocje, uczucia i zrozumienia, jaki wpływ mają one na funkcjonowanie dzieci. Uczestnicy warsztatu uczą się jak bez agresji reagować na trudne emocje i zachowania dzieci, i jak stać się dla dziecka autentycznym wzorem do naśladowania, bezpieczną bazą, dzięki której dziecko zbuduje poczucie własnej wartości i w pełni, radośnie będzie mogło korzystać z całego swojego potencjału rozwojowego.

Program Original Play otrzymał rekomendację Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i honorowy patronat Polskiego Komitetu ds. UNESCO dla projektu Międzynarodowej Szkolnej Wymiany.

Zaprezentowany został zaprezentowany przez J. Graczykowską w Polskim Przedstawicielstwie przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie w ramach seminarium: „ Towards Inclusive Education- Janusz Korczak and the Convention on the Rights of the Children”.

 

Prowadząca

mgr Jolanta Graczykowska – pedagog, oficjalny przedstawiciel i koordynator programu Original Play w Europie. Autorka  publikacji naukowych w temacie Original Play. Współpracuje ze szkołami wyższymi.

Prowadzi warsztaty oraz szkolenia Original Play dla rodziców, profesjonalistów w zakresie edukacji, medycyny, osób zajmujących się profesjonalną pomocą dzieciom i dorosłym.

Posiada 20- letnie doświadczenie w zastosowaniu programu Original Play wśród dziećmi, z różnymi wyzwaniami edukacyjnymi i rozwojowymi: autyzmem, agresją, nadpobudliwością psychoruchową (ADHD), problemami rozwoju psychoruchowego, opóźnieniem rozwoju intelektualnego. Bawiła się z około 20 tys. dzieci w różnych częściach świata. Uczestnikami jej zabaw są dzieci i dorośli, niezależnie od ich poziomu rozwoju psychofizycznego, uwarunkowań kulturowych i językowych, statusu społecznego. Bawi się również z dziećmi ulic i ofiarami przemocy. Jest mamą dwójki dzieci.

Details

Start:
March 11/9:00 am
End:
March 12/1:00 pm
Event Categories:
, ,

Organizer

Centrum Promocji ORIGINAL PLAY, Jolanta Graczykowska
Phone:
+48 602318464
Email:
jola@originalplay.pl
Website:
www.originalplay.eu

Venue

Coach Wise S.A., ul. Jana Czeczota 31, Warszawa
ul. Jana Czeczota 31
Warszawa, mazowieckie Poland

Event Categories

EnglishDeutschNederlandsPolskiSverigeΕλλάδαČeská republika